sobota, 28 lipca 2012

( 21 ) " Ani żadnej rzeczy " PM Nowak

PM Nowak
Wydawnictwo Czarna Owca
2012 rok
352 strony
Ocena 5,5 / 6W Podkowie Leśnej zostaje zastrzelona Katarzyna Cebulska a śledztwem dowodzi Komisarz Jacek Zakrzeński z Komendy Stołecznej Policji. Komisarz praktycznie od początku sprawy jest przekonany, że jego wybór podejrzanego jest bezbłędny, niestety niedoświadczony prokurator, Kacper Wilk z którym współpracuje, już tak przekonany nie jest. W momencie kiedy Zakrzeński nie potrafi podważyć alibi głównego podejrzanego, prokurator Wilk postanawia włączyć się do śledztwa. Jak często bywa w przypadku morderstw, także i ta historia trafia na czołówki brukowych gazet i tutaj zaczyna się problem... Pod naciskiem prasy młody prokurator zaczyna wysnuwać coraz to nowe hipotezy, które skrzętnie przekazuje Zakrzeńskiemu. Co z tego wyjdzie, czy współpraca Zakrzeńskiego i Wilka zakończy się schwytaniem winnego ?

Przyznam szczerze, że sięgnęłam po książkę z ciekawością, tym bardziej, że od dawna nie udało mi się przeczytać polskiego kryminału, który byłby wart poświęconego mu czasu ale tym razem nie żałuję. Książka jest pisana spójnie i ciekawym językiem, a rozdziały podzielone na poszczególne dni pozwalają odczuć wrażenie, że na bieżąco uczestniczymy w śledztwie. Już na początku książki spodobała mi się ta nie typowa para współpracowników: młody, niedoświadczony i lekko ekscentryczny Kacper Wilk a z drugiej strony, " stary wyjadacz" i jeden z najlepszych śledczych Komendy Stołecznej Policji Jacek Zakrzeński. Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się ich dalsze losy, tym bardziej, że książka ta jest początkiem serii kryminałów z tymi bohaterami. Kryminał zaskoczył mnie pozytywnie, chociaż kilka wątków na początku mnie nudziło, nagle okazało się, że są one istotne dla całości fabuły. Po przeczytaniu tego debiutu czuję niedosyt i mam nadzieję na zaspokojenie go kolejną pozycją tego autora.


Kilka słów o autorze :
PM Nowak (ur. 1977) – językoznawca, repatriant, tłumacz. Po latach tułaczki po świecie zamieszkał na warszawskiej Ochocie, by w pełni poświęcić się pisaniu. Ani żadnej rzeczy… to jego debiut powieściowy otwierający serię kryminałów o komisarzu Zakrzeńskim i prokuratorze Wilku. 


Za możliwość przeczytania , bardzo dziękuję Pani Zofii i Wydawnictwu Czarna Owca


2 komentarze:

  1. Lubiłam serię czarnej Owcy - Literatura Skandynawska, sporo kupowałam, sporo tez przeczytałam. Nic nie czytałam z Czarnej Serii, ale książka PM Nowaka całkiem interesująca, jako że lubię polskie sensacje

    OdpowiedzUsuń
  2. O, tak polskie kryminały złe nie są. ja właśnie czytam Wiadomość ze Sztokholmu i tez polecam.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...