poniedziałek, 5 listopada 2012

( 33 ) " Dziewczyna z aniołem " Agnieszka Krawczyk

Agnieszka Krawczyk
Wydawnictwo SOL
08,08,2012 rok
284 strony
Ocena 5 / 6

"Książka ta to kryminał historyczny z wątkiem politycznym. Luźną inspiracją do napisania tej książki były dwie sprawy niewyjaśnionych morderstw z lat 50 i 60.: porwania z zamordowania w 1957r. Bohdana Piaseckiego, syna szefa PAX-u ( katolickiej organizacji, ściśle współpracującej z komunistycznym rządem ) Bolesława Piaseckiego oraz zabójstwa uczennicy Magdy Sobczak, w Łodzi w 1962r." ( od wydawcy )

Od pewnego czasu miałam ogromną ochotę na przeczytanie tej pozycji, promocja książki zachęciła mnie do niej i nie mogłam się doczekać kiedy po nią sięgnę. Dzięki uprzejmości Pani Adrianny i Wydawnictwa SOL doczekałam się :) 
Książka to wspomnienia Filipa  Dobrowolskiego, który dzieli się z nami historią morderstwa szkolnej koleżanki, w roku 1959, Iwony Horn. Iwona była córką prokuratora popierającego komunistyczną władzę i lekką ręką wnioskującego o karę śmierci dla oskarżanych więźniów.
Filip poznał Iwonę i zakochał się w niej,a żeby być bliżej dziewczyny zdecydował się na udział w przedstawieniu szkolnym i w końcu zaprzyjaźnił się z ukochanym Iwony - Adamem Miliczem. Iwona była dziwną dziewczyną, miała zmienne nastroje, a plotki krążące o niej wśród jej szkolnych koleżanek przedstawiały ją jako osobę zdemoralizowaną i wyrachowaną.  
Pewnego dnia do Filipa dociera wiadomość o tajemniczym morderstwie ukochanej i od tego dnia zmienia się całe jego życie.W krótkim czasie zostaje postawiony zarzut morderstwa Jackowi Maliszko, który po pobycie w szpitalu psychiatrycznym postanowił się zemścić na prokuratorze,który doprowadził do śmierci jego brata,  zabijając jego córkę. Wskutek różnych zbiegów okoliczności Filip poznaje tajemnicę swojego ojca, ojca Iwony oraz przyjaciela rodziny , doktora Gruszewskiego. Wszyscy trzej mężczyźni walczyli razem w Hiszpanii a skutki tego co przeżyli będą się za nimi ciągnąć do końca życia. Po zdobyciu tej niewygodnej wiedzy Filip już nie jest pewien czy ujęto prawdziwego winnego i postanawia odkryć przyczynę tragicznej śmierci koleżanki. Czy Filip odkryje kto stoi za morderstwem Iwony, czy szkolna przyjaźń przetrwa próbę i w końcu czy tajemnica z Hiszpanii była powodem morderstwa ?

Książkę czytało mi się świetnie, szybka akcja rozgrywająca się w Krakowie lat 50-tych wciągnęła mnie od początku. Przyznam szczerze, że po jej zakończeniu czuję pewien niedosyt, chętnie zagłębiłabym się się w losy poszczególnych bohaterów i poznała ich kolejne tajemnice. Polecam ją, bo na prawdę warto poznać historię tajemniczej Iwony Horn.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Pani Adriannie i Wydawnictwu SOL.

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...