poniedziałek, 19 listopada 2012

( 34 ) "Zanim nadejdzie ciemność" Susan Wiggs

Susan Wiggs
Wydawnictwo Harlequin-Mira
28,09,2012
412 stron
Ocena 5 / 6


Książka opowiada niesamowitą historię, w której poznajemy losy znanej fotografki Jessie Ryder. Jessie jest znana w branży fotograficznej, zdobyła mnóstwo prestiżowych nagród i zwiedziła kawał świata. Pewnego dnia dowiaduje się, że wskutek nieuleczalnej choroby straci wzrok. Jej dotychczasowe życie traci sens więc postanawia wrócić do bolesnej przeszłości. Szesnaście lat wcześniej Jessie urodziła przedwcześnie córeczkę Lilę, którą oddała do adopcji. Znając rokowania lekarzy, kobieta postanawia zobaczyć córkę ,po raz pierwszy i ostatni, i jedzie w odwiedziny do rodziny adopcyjnej, którą stworzyła Lili jej siostra, Luz.

Podczas pobytu w swoim rodzinnym miasteczku zmienia się całe dotychczasowe życie Jessie. Ta, która do tej pory żyła " na walizkach " , wdawała się w przelotne romanse i garściami czerpała z życia, wpada w sam środek rodzinnych zawirowań. Okazuje się, że pomimo braku kontaktu z Lilą, są bardzo do siebie podobne i równie łatwo wpadają w tarapaty. Z dnia na dzień wzrok kobiety się pogarsza, więc przyjmuje ostatnie zlecenie: ma zrobić zdjęcia do artykułu o niezwykłej choć bardzo trudnej miłości. Podczas pracy nad artykułem poznaje ludzi, którzy zmieniają jej sposób patrzenia na Świat i pokazują, że można być szczęśliwym. Jessie zastanawia się czy ma prawo do szczęścia, czy zdąży jeszcze zobaczyć jak najwięcej. Niestety w międzyczasie jej córka wpada w poważne tarapaty co komplikuje plany kobiety coraz bardziej. 

Spotkanie z rodziną jest dla niej bardzo bolesne, wracają wspomnienia. Za dużo rzeczy było skrywanych przez lata i teraz ujrzały światło dzienne. Odkrywanie prawdy jest procesem bardzo trudnym i długotrwałym a Jessie nie ma przecież już więcej czasu. Czy uda jej się odnaleźć spokój, czy odzyska rodzinę a może jej życie zyska nowy sens ?

Książkę czyta się jednym tchem, historia w niej zawarta jest prosta choć z drugiej strony niespotykana. Chętnie poznałabym dalsze losy Jessie i jej bliskich, ciekawi mnie też jak wyglądałby film nakręcony na podstawie tej powieści. Jest to co prawda moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale na pewno nie ostatnie. Polecam ją na zimne , mroźne wieczory a podsumować jej przesłanie można zdaniem, które odnalazłam w książce :

" Czasem myślę, że to, co w życiu najcenniejsze, jest skutkiem naszych błędów " ( str.412 )2 komentarze:

  1. Mnie także książka bardzo się podobała. Jedyne, co mnie raziło to język, ale nie był tragiczny. Nie wpadłam na pomysł z filmem, ale masz rację. Byłby świetny!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...