środa, 8 lutego 2012

( 6 , 7 ) "Arabska żona" i "Arabska córka" Tanya Valko


Tanya Valko
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
2011 rok
557 stron
Ocena 6 / 6
Będąc jeszcze uczennicą szkoły średniej na jednej z dyskotek Dorota poznaje przystojnego Ahmeda. Ta nieśmiała i stłamszona przez matkę dziewczyna zakochuje się w nim bez pamięci. Wszyscy z otoczenia Doroty są przeciwni tej znajomości, zakochani wielokrotnie są narażeni na nieprzyjemne sytuacje o podłożu rasistowskim. Pomimo tych negatywnych głosów Dorota zachodzi w ciążę, a później wychodzi za mąż za Ahmeda. Problemy zaczynają się, gdy Dorota odkrywa, że Ahmed zaczyna popijać ze znajomymi. Od tej pory życie Doroty zmienia się diametralnie a apogeum następuje gdy wyjeżdżają na " wakacje " do rodziny Ahmeda do Libii. W swoim kraju Ahmed pokazuje swoje prawdziwe oblicze, na całe dnie znika z domu i znowu jest o Dorotę chorobliwie zazdrosny. Ona cały czas kocha go bezgranicznie i jest w stanie wytłumaczyć wszystkie jego zachowania, nawet pojawiające się coraz częściej rękoczyny. Oczywiście jak Dorota podejrzewała nie przyjeżdżają do Libii tylko na wakacje, decyzją Ahmeda zostają tu na stałe. Młoda żona jest uległa i poddaje się tyranii męża, nie zdaje sobie sprawy, że Ahmed jest zagrożeniem dla niej i córeczek. Kiedy w końcu budzi się z letargu okazuje się, że jest już za późno - czy uda jej się uwolnić spod władzy prześladowcy, czy obroni córeczki ? O tym wszystkim dowiemy się po przeczytaniu tej książki.Tanya Valko
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
2011 rok
380 stron
Ocena 6 / 6
Kontynuacja powieści " Arabska żona " , w której poznajemy córkę Doroty - Marysię. Poznajemy na początku historię ich rodziny widzianą oczami dziecka, a później młodej kobiety. Jako kilkuletnia dziewczynka w obcym kraju rozpoczyna tułaczkę z rodziną taty po świecie . Na początku mieszkają wszyscy w Ghanie, dzięki cioci Marysi, która pracuje w ambasadzie Libii. To tutaj Marysia ma pierwszych przyjaciół w międzynarodowej szkole, niestety też spotyka ją kilka bardzo nieprzyjemnych i trudnych sytuacji. W końcu sytuacja i wydarzenia, które miały miejsce zmuszają dziewczynę do powrotu do Trypolisu razem z ukochaną babcią. Niestety po kilku szczęśliwych latach o córce przypomina sobie Ahmed co doprowadza do potajemnej ucieczki Marysi z babcią do Jemenu. Właśnie tutaj Marysia się zakochuje, niestety w chłopaku o nazwisku Bin Laden i co za tym idzie jej losy stykają się z ortodoksyjnymi islamistami i terroryzmem. Mąż Marysi chce za wszelką cenę udowodnić wszystkim, że nie ma nic wspólnego z działaniami wujka Osamy, marzy o normalnym i spokojnym życiu. Realizując to marzenie naraża życie zarówno Marysi jak i całej rodziny. Czy uda im się odzyskać spokój, czy Marysia odnajdzie matkę ? Warto przeczytać tę książkę aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Obydwie książki przeczytałam jednym tchem, losy polskich kobiet na tle wydarzeń historycznych w Libii i Ghanie są napisane w taki sposób, że nie można się od nich oderwać. Autorka pokazuje również jak się żyje w Libii, jak wyglądają losy kobiet i jak wiele zależy od mężczyzn. Mimo dominacji mężczyzn kobiety potrafią w trudnych sytuacjach się wspierać i działać wspólnie. Niestety nigdy do końca nie będą tak niezależne i wolne jak kobiety chociażby w Polsce, które mają zdecydowanie więcej możliwości rozwoju a przede wszystkim są wolne !!! Warto przeczytać te książki i zastanowić się czy my Europejki, jesteśmy gotowe na życie w zupełnie innej kulturze i tradycji ?? Czy warto tak bezgranicznie ufać mężczyźnie od początku ???

1 komentarz:

  1. Swego czasu głośno było o tych książkach, a ja wciąż mam na nie ochotę. Będę musiała je w końcu dopaść :D.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...