środa, 1 lutego 2012

( 4 ) "Pisarz, który nienawidził kobiet" John Leake


John Leake
Wydawnictwo Znak
2011
387 stron
Ocena 5,5 / 6
" Czy ktoś mógłby pomyśleć, że opisywane przez Jacka zbrodnie są jego dziełem ? Losy Jacka Unterwegera to pełna zaskakujących zwrotów akcji historia psychopaty, który oszukał wszystkich. "

W książce opisano postać Jacka, który po piętnastu latach więzienia zostaje zwolniony warunkowo. Będąc w zamknięciu wydaje książkę o znaczącym tytule " Czyściec ", w której opisuje los i samotność więźnia, który zasługuje jednak na wolność i wierzy, że przyjdzie taki dzień w którym opuści te mury. Elity intelektualne Wiednia lobbują na rzecz wypuszczenia Jacka na wolność co doprowadza do jego zwolnienia. Postać Jacka jest dla mnie tajemnicza i zaskakująca. Dzięki ogromnym zdolnościom potrafi manipulować praktycznie każdym kogo tylko wybierze jako swoją ofiarę. Kobiety go kochają i są w stanie zrobić dla niego dosłownie wszystko, intelektualiści austriaccy widzą w nim wielkiego pisarza a przeciętny człowiek odbiera go jako niegroźnego dziwaka. Tym czasem ten sam Jack potrafi być okrutny i bezwzględny  a do tego wszystkiego jest piekielnie inteligentnym mężczyzną. Jako dziennikarz zbiera materiał o zamordowanych prostytutkach i posiada informacje bezpośrednio od zaangażowanej w śledztwo policji. Poprzez swoje działania jest zawsze krok przed organami ścigania zarówno w Europie jaki i w USA.
Książka zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, nie mogę nie zadać sobie pytania: Jak on to robił? W jaki sposób aż tak udało mu się manipulować ludźmi? Czy musiało zginąć tyle kobiet zanim Jack został pojmany i wymierzono mu sprawiedliwość ?
Jak mówią słowa Johna Malkovicha na okładce jest to " Niezwykłe spojrzenie w umysł mordercy " . Warto ją przeczytać chociażby po to, żeby była dla Nas przestrogą , że nie zawsze wszystko jest takie proste jak nam się wydaje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...