poniedziałek, 14 maja 2012

( 13 ) " Łąka umarłych " Marcin Pilis

Marcin Pilis
Wydawnictwo SOL
2010 rok
384 strony
Ocena 6 / 6

" Rok 1996 : do zapadłej wsi Wielkie Lipy przybywa były niemiecki żołnierz, aby zmierzyć się z własną wojenną przeszłością.
  Rok 1970 : student z Krakowa Andrzej Hołotyński odkrywa mroczne dzieje wioski i ponurą tajemnicę jej mieszkańców.
  Rok 1942 : do Wielkich Lip wkracza niewielki oddział esesmanów; między Polakami i Żydami zrywa się ostatnia łącząca ich nić. " ( nota od wydawnictwa )

W książce opisane są tragiczne wydarzenia mające swój początek we wsi Wielkie Lipy w okresie II wojny światowej. Pokazane jest okrucieństwo i ogrom nienawiści, które podczas wojny były niestety częstym elementem codziennego życia. Polacy i Żydzi mieszkający od lat w małej wiosce w obliczu niemieckiej okupacji zaczynają zachowywać się zupełnie inaczej niż można by się było spodziewać. Świadkiem tych wydarzeń jest młody naukowiec Jerzy Hołotyński, którego życie od tej chwili zmienia się diametralnie. Czy można wybaczyć ludobójstwo, czy da się wytłumaczyć i zrozumieć powody dla których tyle niewinnych osób musiało zginąć. Marcin Pilis porusza tutaj trudne relacje polsko-żydowsko-niemieckie oraz skutki jakie niosą wydarzenia wojenne w świecie współczesnym. Po latach do wsi przyjeżdża syn Jerzego, Andrzej,  poznaje losy mieszkańców i historię swojego ojca. Życie Andrzeja zostaje wciągnięte w smutną historię wsi, czy uda mu się odciąć się od przeszłości i żyć normalnie, a może od okrutnego dziedzictwa nie da się uciec? W 1996 roku do wsi wraca jeden z niemieckich oprawców Karl Strauch, który chce tutaj właśnie umrzeć, czy uzyska przebaczenie i spokój, w książce znajdą się odpowiedzi na powyższe pytania.

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością Marcina Pilisa i przyznam szczerze, że nie mogłam się oderwać od książki. Autor wielowątkowo prowadzi nas aż do końca historii a przy okazji nie boi się poruszać trudne i co tu dużo mówić bolesne tematy. Do dzisiaj antysemityzm Polaków w okresie II wojny światowej to kwestia delikatna, tym bardziej należą się podziękowania za pokazanie i tego oblicza wojny. Zachęcam gorąco do przeczytania " Łąki umarłych " żeby nigdy ta historia już się nie powtórzyła.

Książkę przeczytałam w ramach akcji " Włóczykijka "


1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...