czwartek, 14 czerwca 2012

Kryminały skandynawskie

Od pewnego czasu pochłaniam kryminały skandynawskie, co prawda chwilowo mam utrudniony do nich dostęp, ale w Polsce czeka już kilka do przeczytania.


W związku z premierą najnowszej powieści Yrsy Sigurdardottir " Pamiętam Cię " , którą patronatem medialnym objął serwis Zbrodnia w bibliotece, postanowiłam sięgnąć po książki tej autorki i zapoznać się bliżej z jej twórczością. Yrsa jest też pierwszą skandynawską pisarką, o której poniżej kilka słów : 
Yrsa Sigurdardottir urodziła się w Reykjaviku, 24 sierpnia 1963 roku. Ukończyła liceum w 1983 r., uzyskała licencjat na kierunku  inżynieria lądowa na Uniwersytecie w Islandii w 1988r. i magisterium na tym samym kierunku na Concordia University w Montrealu, w Kanadzie w 1997 r. Yrsa pracowała  jako nadzorca techniczny przy jednej z największych inwestycji w Europie ( budowie elektrowni wodnej w  Kárahnjúkar).  Yrsa Sigurdardottir mieszka na przedmieściach Reykjaviku ,jest mężatką oraz mamą dwójki dzieci. Swoją przygodę z książkami rozpoczęła w 1998 r. książką dla dzieci, w sumie napisała 5 książek dla dzieci. Dwie z nich zostały wyróżnione nagrodami literackimi: IBBY (International Board on Books for Young People) w 2000 r. oraz trzy lata później islandzką nagrodą w kategorii literatury dziecięcej. Pierwszą powieść dla dorosłych czytelników, wydała w 2005 r. i w bardzo szybkim czasie została przetłumaczona na wiele języków, a Yrsa obiecała co roku wydawać nową powieść. ( 1 )


Książki, które ukazały się w Polsce to m.in. :

W ramach ciekawostek poniżej dwie okładki powieści " Weź moją duszę " wydanych w innych krajach  ( 2 )


Holenderskie wydanie


                                                        Angielskie wydanie
1 ) http://ksiazki.wp.pl/aid,6736,nazwisko,Yrsa-Sigurdardottir,autor.html?ticaid=1ea0b
      http://www.literature.is/desktopdefault.aspx/tabid-4308/7291_read-23241
2 ) zdjęcia ze strony http://www.bol.com/nl/index.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...