środa, 29 sierpnia 2012

( 29 ) " Skrzywdzona " Cathy Glass

Cathy Glass
Wydawnictwo Hachette 
2009 rok
334 strony
Ocena 6 / 6" Skrzywdzona " to książka z serii " Pisane przez życie " opowiadającej prawdziwe historie, chociaż przyznam szczerze, że wolałabym aby w tym przypadku była to fikcja literacka. Autorka Cathy Glass jest opiekunem zastępczym i wiele różnych historii już poznała i przeżyła.

Tym razem trafia do jej domu 8-letnia dziewczynka Jody, która w ciągu kilku miesięcy wielokrotnie zmieniała rodziny, z którymi mieszkała a Cathy jest ostatnią, do której się zwrócono z prośbą podjęcia się opieki nad Jody. Dziewczynka jest zamknięta w sobie a przy tym bardzo agresywna. Stara się wymuszać wszystko co chce poprzez krzyk, czy załatwianie potrzeb fizjologicznych w danym momencie. Najdziwniejsze jest to, że nie wstydzi się swoich zachowań, fizjologii ani nie umie uszanować prywatności domowników. Wszystko zaczyna się układać w spójną całość, kiedy dziewczynka otwiera się przed Cathy, okazuje się, że była wykorzystywana seksualnie przez ojca i licznych " wujków ". Opiekunka zaczyna walczyć o przyszłość Jody, zarówno pod względem sytuacji prawnej jak i pomocy psychologicznej. Pomalutku mała się wycisza i zaczyna przystosowywać się do normalnego życia, ale czy uda jej się odzyskać spokój, czy będzie mogła żyć normalnie po tym co przeżyła ?

Książka ta na długo we mnie zostanie, taki ogrom bólu i cierpienia jaki był udziałem dziecka jest dla mnie niewyobrażalny, gdzie byli bliscy, sąsiedzi ( którzy mogli a niestety nie pomogli ) i inni ludzie, jak można dopuścić do tego żeby takie tragedie miały miejsce ? Na te pytania pewnie nigdy nie poznam odpowiedzi, nie bądźmy obojętni na cierpienie innych i nie bójmy się działać, możemy komuś uratować życie. Z tą refleksją Was dzisiaj zostawiam.

4 komentarze:

 1. Czytałam jedną książkę z tej serii . Poluję na kolejne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam zamiar kolejną przeczytać, ale teraz czas na coś lżejszego

   Usuń
 2. Smutne, że książka opisuje prawdę i, że wśród ludzi nadal panuje taka znieczulica.
  Dla mnie każdy, kto nie udziela pomocy jest tak samo winny tragedii krzywdzonych dzieci jak ich "oprawcy".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo brutalnie książka wszystko pokazuje, niestety takie rzeczy się dzieją, dla mnie to nie do pomyślenia :(

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...